Wybór odpowiedniego konta osobistego nie należy do prostych. Liczne oferty banków, z których każde konto przedstawiane jest jako najlepsze również nie ułatwiają podjęcia decyzji. Niezależnie od tego czy planujemy otworzyć nasz pierwszy rachunek osobisty, czy jest to może kolejna usługa, która ma zastąpić produkt z jakiego nie jesteśmy zadowoleni, nowe konto w banku oznacza poszukiwania najciekawszej oferty wśród wielu propozycji.

Najlepsze konto osobiste to takie, które spełnia wszystkie potrzeby jakie posiada jego użytkownik. Dlatego przed rozpoczęciem analizy dostępnych na rynku usług powinniśmy zastanowić się z jakich funkcji konta będziemy faktycznie korzystać. Oczywiście najprościej skupić się na ofertach, które pozornie zapewniają wszystkie udogodnienia. Musimy jednak pamiętać, że wiele niepotrzebnych funkcji może obciążyć nasz rachunek zbędnymi kosztami. W przypadku konta należy zatem określić dokładnie jakimi użytkownikami jesteśmy i w jaki sposób będziemy korzystać z usługi. Tym sposobem ograniczymy znacznie liczbę potencjalnych ofert i skupimy się na takich, które rzeczywiście będą nam pomocne w trakcie korzystania z konta.

Na co zwracać uwagę?

Poza określeniem potrzeb jakie mamy względem bankowości warto wybrać konto, które nie będzie generować opłat związanych z jego utrzymaniem. Pod tym określeniem ukrywa się znacznie więcej kosztów niż możemy się spodziewać. Wiele banków, chcąc zachęcić nowych klientów, proponuje darmowe założenie i prowadzenie konta. Jeżeli jednak przyjrzymy się ofercie wnikliwiej zauważymy, że bank pobiera opłaty z tytułu wypłat gotówki z bankomatów, dokonywania przelewów, a także wydania karty płatniczej lub dostępu do bankowości mobilnej.

Nie powinniśmy zatem ufać reklamom czy zapewnieniom o bezpłatnej usłudze. Konto bankowe jest produktem, który instytucja finansowa sprzedaje w celach uzyskania korzyści. Jeżeli jakaś część usług powiązanych z kontem jest darmowa oznacza to, że bank przewiduje opłaty z tytułu innych działań. Dlatego powinniśmy wybierać takie oferty, które w swoich kosztach będą posiadać przykładowo darmowe przelewy internetowe jeżeli preferujemy bankowość internetową i nie obawiamy się kosztów jakie towarzyszą przelewom dokonywanym w oddziale banku.

Wybierając konto ważne jest to w jaki będziemy mieć do niego dostęp. Coraz liczniejszą grupę stanowią rachunki otwierane i zarządzane przez internet oraz telefon komórkowy. Są to z pewnością dobre produkty dla osób, które lubią samodzielnie wykonywać wszystkie transakcje i chcą mieć nieograniczony dostęp do konta. Dla ludzi, którzy nadal preferują tradycyjne konta bankowe, wymagające kontaktu z pracownikami banku, istotne będzie to czy oddział znajduje się blisko ich miejsca zamieszkania, tak by w przypadku potrzeby móc bez problemu dostać się do placówki.

Kolejnym ważnym aspektem jest oprocentowanie funduszy, które będziemy przetrzymywać na koncie. Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy wybrać konto gwarantujące dodatkowy zysk z trzymania na nim naszych wolnych funduszy. Obecnie coraz mniej ROR-ów posiada oprocentowanie, w zamian za to oferują one darmowe konta oszczędnościowe połączone bezpośrednio z rachunkiem osobistym.

W tym miejscu warto wspomnieć o wszelkich dodatkowych usługach powiązanych z kontem. Większość banków stara się uatrakcyjnić swoją ofertę i poza kontem w pakiecie otrzymujemy między innymi konto oszczędnościowe, możliwość założenia karty kredytowej oraz programy typu payback. Oczywiście każda dodatkowa usługa jest korzystna pod warunkiem, że będziemy z niej korzystać, musimy jednak sprawdzić czy nie będziemy za nie dodatkowo płacić.

Podsumowanie

Najlepsze konto charakteryzuje się tym, że odpowiada wszelkim potrzebom jakie przed nim stawiamy. Przez to wybór rachunku osobistego jest bardzo indywidualny i nie można wskazać jednej usługi, która będzie uniwersalna i sprawdzi się każdemu użytkownikowi. Szukając najlepszego konta musimy zatem ustalić czego oczekujemy od banku i analizując wszelkie oferty pamiętać, że dobrze wybrane konto może znacznie poprawić jakość w planowaniu i zarządzaniu naszego budżetu.