Konsolidacja kredytów przyjmuje z reguły dwie formy, a mianowicie gotówkową i hipoteczną. Pierwsze rozwiązanie dotyczy niewielkich zobowiązań, natomiast drugie obejmuje bardzo duże długi. W artykule poznasz charakterystykę konsolidacji gotówkowej i hipotecznej z uwzględnieniem najważniejszych korzyści.

Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego gotówkowego

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to produkt oddłużeniowy, który wymaga przeprowadzenia pełnej analizy kredytobiorcy. Odpada tutaj problem majątkowych zabezpieczeń. Wystarczy potwierdzone źródło dochodów w postaci umowy o pracę, emerytury, renty. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy pod kątem oprocentowania przypomina pożyczki gotówkowe, ale przy wydłużonym okresie spłaty gwarantuje bardzo niską ratę. Kredytobiorca powinien się liczyć z większym kosztem całkowitym zobowiązania przy wyborze tej formy restrukturyzacji.

Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego hipotecznego

Przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym sprawa ma się nieco inaczej. To forma restrukturyzacji zakładająca ustanowienie hipoteki na nieruchomości kredytobiorcy. Oczywiście nieruchomość nie może być już obciążona. To jeden z głównych czynników współpracy. Poprzez zabezpieczenie umowy tak pokaźnym majątkiem bank obniża oprocentowanie, a przez to restrukturyzacja staje się znacznie korzystniejsza. Nie warto sprzedawać nieruchomości na pokrycie długów, ale wybrać kredytowanie z prostego powodu. Bardzo niska rata nie jest praktycznie żadnym obciążeniem dla budżetu. A kredyt konsolidacyjny można w przyszłości nadpłacać, bez dodatkowych opłat. Kredyty konsolidacyjne hipoteczne wymagają przeprowadzenia kosztownej wyceny nieruchomości, uregulowania spraw w księgach wieczystych, ubezpieczenia.

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Tylko przy pozytywnej zdolności kredytowej przy wyborze kredytu konsolidacyjnego gotówkowego lub przy zabezpieczeniu hipotecznym. Brak pozytywnej zdolności kredytowej i właściwej historii spłat zobowiązań wyklucza kredytobiorcę z tej formy restrukturyzacji. Spłata jednego zobowiązania, a do tego współpraca tylko z konkretnym bankiem powoduje mniejsze obciążenie psychiczne i finansowe. Nadpłata kredytu konsolidacyjnego jest bezpłatna (z reguły), więc po poprawie sytuacji ekonomicznej możesz wyjść jeszcze szybciej z długów. Wydłużenie okresu kredytowania jest najdłuższe w kredycie konsolidacyjnym hipotecznym. To rozwiązanie polecane przy skrajnie zadłużonym budżecie. Przy konsolidacji zachodzi poza tym opcja natychmiastowego przejścia na wakacje kredytowe, np. do trzech miesięcy.