Od lokat bankowych inwestorzy odchodzą w ostatnich latach ze względu na niskie stopy procentowe, a do tego opodatkowanie depozytów oszczędnościowych. Czy jednak warto faktycznie z lokaty bankowej całkowicie rezygnować?

To jeden z najważniejszych punktów do analizy opłacalności oszczędzania. Możesz znaleźć lokaty bankowe ze sporym oprocentowaniem, ale niestety bardzo niskim zakresem dozwolonej kwoty. W przypadku inwestorów posiadających duży kapitał ten problem robi się poważny. Przy większym kapitale otrzymujesz najczęściej podstawy do negocjacji oprocentowania, bo jeden duży klient jest dla banku ważniejszy od setek mniejszych.

Oczywiście zakładanie płatnego rachunku osobistego, aby założyć preferencyjną lokatę bankową to bardzo zły pomysł, często wymuszony. Najlepsza opcja to przenoszenie pieniędzy na najlepiej oprocentowane lokaty w danym okresie bez potrzeby uruchamiania płatnego rachunku. Przyjrzyj się regulaminom, ponieważ nie każda porównywarka lokat pokazuje ten punkt.

Lokata promocyjna obowiązuje najczęściej bardzo krótko, do 3-4 miesięcy i ma ograniczoną kwotę, np. do 10 000 złotych. W przypadku standardowych lokat najbardziej opłacają się depozyty długoterminowe. Inwestor przy dłuższym zamrożeniu kapitału otrzymuje naturalnie większe wynagrodzenie.

Nie możesz zwracać uwagi tylko na oprocentowanie nominalne w lokatach bankowych, ale przede wszystkim na realne, które mówi o tym, czy w ogóle pokonałeś w danym okresie inflację. Do obliczenia zysków realnych potrzebujesz poziomu inflacji i opodatkowania. Największa bolączka oszczędzania to właśnie podatek od zysków kapitałowych, który wynosi, aż 19% i mocno zniechęca w przypadku generowania mniejszych kwot oszczędności.

Wysokie prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych

Opłacalność lokat bankowych prawdopodobnie wzrośnie w następnych latach ze względu na potencjał wzrostu stóp procentowych wynikających z rosnącej inflacji. Staraj się również o większy kapitał, aby móc z czasem negocjować oprocentowanie w wybranych bankach. Jak oceniasz opłacalność lokat bankowych?