Wybór dobrej lokaty bankowej nie jest trudny. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż banki w sprytny sposób bardzo eksponują najważniejsze dla klienta korzyści, a próbują ukryć to, co może wydać się mało atrakcyjne, a i tak nierozerwalnie należy do danej oferty. Przy czym owe ukrywanie nie polega na braku przekazania informacji, ale na taktyce pozwalającej na przekazanie jej w ostatnim momencie. I tak na przykład w czasie przeglądania umowy lub podczas skrupulatnego dopytywania się o dany produkt bankowy, np. pożyczka, lokata, fundusz, konto ROR, dowiadujemy się o konieczności ubezpieczenia produktu, o kosztach manipulacyjnych, kosztach uruchomienia lub warunkach, które np. anulują zysk z oprocentowania – tu koronnym przykładem są okoliczności związanie z zerwaniem lokaty bankowej.

Jak już wspomniano, wybór lokaty bankowej może nie być wcale taki trudny, jednak musimy sobie zdawać sprawę, iż podobieństwo lokat w różnych bankach jest tylko pozorne. Jedne produkty sa o wiele bardziej opłacalne od drugich, dlatego warto skrupulatnie porównywać. Na przeciw oczekiwaniom klientów wychodzą tak zwane porównywarki lokat bankowych. Dzięki nim w bardzo czytelny i przejrzysty sposób można sprawdzić warunki dla wielu lokat. Jest to o tyle wygodne, iż uwydatnione są wszelkie różnice pomiędzy danymi produktami bankowymi na jednej stronie internetowej. Nie ma zatem konieczności chodzenia od banku do banku, oczekiwania na swoją kolej do konstanta. W kilka minut można łatwo zorientować sie która oferta jest najwyżej oprocentowania, jaki okres czasu przewiduje, jakie są szczegółowe warunki itd.

Wiele porównywarek lokat bankowych posiada także opcję dostępu do formularza, a więc już z poziomu strony internetowej porównywarki można wypełniać formularze bankowe. Ułatwienie polega także na tym, iż niektóre wyszukiwarki udostępniają aplikacje czy też moduły, w których potencjalny klient banku pozostawia swoje dane kontaktowe i jedynie czeka na reakcję banku. Konsultant dzwoni wówczas z gotową ofertą. Tego rodzaju rozwiązania znacznie ułatwiają kwestie związane z zakładaniem lokat, ale nie tylko, gdyż podobne działanie dotyczy także zakładania kont ROR jak również ubiegania się o kredyt.

W dobie dużej konkurencyjności na rynku finansowym, banki starają się ułatwiać klientowi drogę do podjęcia decyzji na każdym kroku, i trzeba przyznać, iż są to działania skuteczne. Wiele spotów reklamowych przekonuje o ekonomicznych korzyściach związanych z zakładaniem lokat, wszechobecne porównywarki także mają zachęcać i spełniają swoją rolę.

Najczęściej zakładanymi lokatami bankowymi, są lokaty opiewające na czas trzech miesięcy oraz pół roku, Wielu klientom zamrożenie pieniędzy na cały rok nie wydaje się najlepszym pomysłem, gdyż w tym czasie może się wiele zdarzyć. Tak samo mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokaty jednomiesięczne, tutaj chodzi raczej o to, iż zysk jest z nich niewielki w porównaniu np. z lokatą półroczną.