Czy kredyt gotówkowy wpływa na bogactwo krajowych gospodarstw domowych?

przez | 17 sierpnia, 2022

Kredyt gotówkowy to narzędzie, które udoskonala, poprawia siłę nabywczą gospodarstwa domowego. Czy jednak pożyczka konsumpcyjna wpływa na budowanie bogactwa kredytobiorcy?

Teoria ekonomii potwierdza, że kredyt konsumpcyjny w okresie niskich stóp procentowych (obowiązujące obecnie w Polsce, od ponad dziesięciu lat) przenosi gospodarkę narodową na wyższy poziom rozwoju. Kredyt konsumpcyjny generuje dodatkowy popyt przejawiający się lepszą sytuacją producentów i wielu innych grup zawodowych. W gospodarkach rozwijających się kredyt gotówkowy uzupełnia dochody miesięczne, stanowi realną alternatywę dla długoterminowego oszczędzania. Kredytobiorca, który posiada zdolność do spłaty zobowiązania nie musi tak naprawdę przesadnie oszczędzać, co podnosi w średnim terminie jakość życia. Dlaczego? Banki wymagają do kredytowania pozytywnej zdolności kredytowej, czyli systematycznych dochodów, a nie oszczędności. Dopiero przy zaciąganiu kredytów hipotecznych zakres oszczędności wchodzi w skład wkładu własnego.

Skłonność do zadłużenia polskich gospodarstw rośnie wyraźnie po aktualizacji ustawy o kredycie konsumpcyjnym, a także po zmianach w ustawie o kredycie hipotecznym, które dały konsumentom znacznie lepsze warunki współpracy z instytucjami finansowymi. Obecnie nie można zaciągać pożyczek hipotecznych w walutach obcych (procedura mocno ograniczona, wymóg posiadania dochodów w walucie obcej). W kredytach konsumpcyjnych ograniczono natomiast koszty pozaodsetkowe, a także koszty windykacyjne. Stosowanie klauzul niedozwolonych przez firmy pożyczkowe i banki jest w praktyce niemożliwe, ponieważ każda klauzula niedozwolona stanowi podstawę do natychmiastowego rozwiązania umowy, bez żadnych konsekwencji ekonomicznych dla kredytobiorcy. To bardzo dobra wiadomość.

Rosnąca siła nabywcza konsumentów, dzięki tanim kredytom gotówkowym daje lepsze perspektywy producentom i umożliwia spełnienie ponadpodstawowych potrzeb domowników. Dzięki temu można uznać, że kredyt gotówkowy faktycznie wpływa na bogactwo i na jakość życia gospodarstw domowych. Oczywiście wydatkowanie dodatkowych pieniędzy też ma znaczenie dla kreowania bogactwa. Przeznaczenie kredytu gotówkowego na dobra trwałe, np. sprzęt gospodarstwa domowego to znacznie efektywniejsze rozwiązanie od wyjazdu na wakacje. Jeżeli szybciej zarabiasz pieniądze niż wynosi koszt kredytu gotówkowego realnie zyskujesz przy współpracy z bankami, co potwierdza również popularna literatura ekonomiczna. Poza tym zwróć uwagę, że po spłacie kredytu gotówkowego w dalszym ciągu używasz sprzętu. Dzięki kredytowi gotówkowemu uzyskujesz szybszy dostęp do dóbr luksusowych, nowoczesnych technologii, innowacji. Kredyt gotówkowy można również wykorzystać do poprawy wskaźników ekonomicznych prowadzonej działalności gospodarczej. A to jeszcze bardziej wpływa na nadwyżkę użyteczności.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe a inflacja

Poza potencjałem budowania bogactwa w gospodarstwach domowych kredyt konsumpcyjny zapewnia większą stabilność budżetową. Dostęp do taniego pieniądza wyrównuje dysproporcje w okresach kryzysowych.