Czy kredyt konsolidacyjny to korzystna forma restrukturyzacji zadłużenia?

przez | 18 listopada, 2022

Restrukturyzacja zadłużenia to najczęściej nieprzyjemny moment, ponieważ wymaga kompleksowej naprawy finansów domowych. Jedna z form restrukturyzacji to konsolidacja kredytów. Czy kredyt konsolidacyjny to narzędzie godne uwagi, a może jednak lepiej postawić na inne rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowości detalicznej, a zatem musi na siebie zarabiać. Kredytobiorca w konsolidacji spłaca jedną ratę (scalenie długów), ale jednocześnie decyduje się na wydłużenie okresu spłaty zobowiązania do dekady, a nawet dłużej w szczególnych przypadkach. Kredyty długoterminowe kosztują po prostu więcej. Jedyna ulga to niska rata miesięczna, która zupełnie nie zaburza płynności i daje pole do manipulacji okresem spłaty. Dla większości kredytobiorców to układ idealny. Z raportów BIK wynika, że kredytobiorcy nie zwracają w ogóle uwagi na całość kosztów, a jedynie na wysokość raty. Ta wydaje się kluczowa podczas podejmowania decyzji o zadłużeniu.

Restrukturyzacja na bazie konsolidacji nie jest dla każdego, a jedynie dla klientów wykazujących pozytywną zdolność kredytową. Do tego kredyt konsolidacyjny nie zawsze obowiązuje przy chwilówkach, pożyczkach krótkoterminowych z przestrzeni pozabankowej.

Co ciekawe kredyt konsolidacyjny można również restrukturyzować na podobnej zasadzie. Dlaczego warto to zrobić? Po prostu warunki naprawy budżetu różnią się w zależności od konkretnego kredytodawcy. Przechodzenie z banku do banku, czy negocjacje w kwestiach nowych warunków spłaty to popularna praktyka, oczywiście po zoptymalizowaniu dochodów.

Do przeprowadzenia konsolidacji potrzebujesz danych o dotychczasowym zadłużeniu, dość szczegółowych, łącznie z przedstawieniem ostatnich spłat (koniecznie terminowych). Pamiętaj również o określeniu dokładnej kwoty wymaganej do ich zamknięcia, aby nie narazić się na dokładanie funduszy z własnej kieszeni.

Restrukturyzacja z konkretnymi warunkami

Kredyt konsolidacyjny to szybka droga do poprawy bieżącej płynności, zdecydowanie niższa rata do elastycznego kształtowania, komfort zewnętrznego zamykania długów przez profesjonalistów z banku.

Zobacz także:  Jakie Są Wady Kredytów Konsolidacyjnych?