Kto ma szansę na kredyt gotówkowy

przez | 3 lutego, 2023

Na popularność kredytów gotówkowych z pewnością największy wpływ ma ich łatwa dostępność. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie wymaga zabezpieczenia. Liczba koniecznych formalności do wypełnienia przy staraniu się o kredyt gotówkowy ogranicza się do minimum. O ile problemem nie jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego, problemem jest wybór najlepszej oferty.

Trzeba jednak przyznać, że jeszcze kilka lat temu otrzymanie kredytu gotówkowego było jeszcze łatwiejsze. Wszystko zmieniło się na skutek wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego. Banki zobligowane są do restrykcyjnego przestrzegania rekomendacji wydawanych przez KNF. Na skutek zmian i wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad udzielania kredytów gotówkowych droga do tej formy finansowania dla wielu wnioskodawców była zamknięta.

Kto ma szansę na kredyt gotówkowy?

Ograniczony dostęp do kredytów gotówkowych mają osoby ze złą historią w BIK-u, nie posiadające stałego źródła dochodów. Na preferencyjne warunki mogą liczyć z kolei Ci, którzy dotychczasowe zobowiązania spłacali regularnie, posiadają umowę o pracę, o dzieło a nawet emeryci. Przy podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego dobrze jest realnie ocenić swoje możliwości. Dobrze jest sprawdzić dokładnie ile wynosi miesięczna rata zobowiązania. W tym celu z pewnością skorzystamy z kalkulatora dostępnego w sieci. Tu trzeba uważać. Internetowe kalkulatory często nie uwzględniają dodatkowych kosztów kredytów takich jak ubezpieczenia czy marże. Dodatkowe opłaty w znaczący sposób przekładają się na wzrost miesięcznej raty.

Na co uważać- kredyt gotówkowy

Znajdą się jednak również tacy kredytobiorcy, dla których priorytetom jest czas otrzymania pieniędzy. Wtedy czynnikiem nadrzędnym, którym należy się kierować przy wyborze kredytu jest czas potrzebny na wypełnieni formalności. Wiele banków kredyt gotówkowy jest w stanie udzielić w kilkanaście minut, niektóre odwlekają podjęcie decyzji do kilku dni. Innym ważnym czynnikiem będzie z pewnością okres kredytowania. Im dłuższy, tym niższa miesięczna rata. Przy kredycie gotówkowym nie możemy jednak spodziewać się pożyczki udzielanej na dłużej niż 10 lat. Nie można też spodziewać się zbyt wygórowanych ofert. Maksymalnie banki w chwili obecnej udzielą nam kredyt gotówkowy na 220 tysięcy złotych. Najmniej można zaś pożyczyć 1000 zł. Jeśli zaś chodzi o oprocentowanie to najatrakcyjniejsza oferta kredytu gotówkowego zaczyna się od oprocentowania na poziomie 7 %. Najwięcej zapłacimy 29 %. Kredyt jak każdy inny produkt finansowy jest dla ludzi, wystarczy brać go jednak z głową by nie obciążyć zbyt mocno swojego domowego budżetu.

Zobacz także:  Listopad 2014 - Kredyty gotówkowe porównanie