Lokata – oszczędzanie bez kłopotów

przez | 4 listopada, 2022

Każdy chciałby oszczędzać, ale nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać, dlatego na pewno lokaty bankowe mogą być w tym bardzo pomocne.

W dzisiejszych czasach łatwo można natknąć się na rozrzutnych ludzi . Takie osoby wydają każdy zarobiony przez siebie grosz na coraz to nowe rzeczy, przez co nie mają nigdy w zanadrzu zbyt dużej liczby pieniędzy. Z myślą o takich ludziach banki zaczęły tworzyć lokaty, dzięki czemu człowiek ma szansę zaoszczędzić sobie oraz zarobić. Lokaty bankowe są bardzo korzystne przede wszystkim z tego względu, że ludzie zaprzestają wydawania pieniędzy, a po upływie danego czasu mają nawet do swojej dyspozycji jeszcze większą sumę pieniędzy, dzięki czemu w razie jakiś nagłych problemów, bądź niespodziewanego wypadku może on podjąć pieniądze z takiej lokaty. Oczywiście warto unikać wyciągania pieniędzy z lokaty, jednak jeśli istnieje taka potrzeba to można to zrobić. Popularność lokat bierze się w głównej mierze z ich prostoty, łatwości założenia, a także bezpieczeństwa związanego z przechowywanymi na niej środkami pieniężnymi. Cechą charakterystyczną lokat bankowych jest przede wszystkim ich oprocentowanie. Wyróżnia się jednak lokaty ze stałym albo zmiennym oprocentowanie.

Lokaty krótkoterminowe zazwyczaj mają stałe oprocentowanie, natomiast lokaty długoterminowe posiadają zmienne oprocentowanie. W takiej sytuacji klient już na początku zakładania lokaty, wie jaką sumę odsetek otrzyma na końcu trwania tej umowy. Przy zmiennym oprocentowaniu ta kwota odsetkowa ulega zmianie, w zależności od warunków, które panują na rynku finansowym. Na  stopę oprocentowania wpłynąć mogą takie czynniki jak na przykład ceny pieniądza na rynku międzybankowym, stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski, a także ceny obcych walut. Najważniejszą zaletą lokat bankowych jest fakt, że pozwalają one pomnażać oszczędności ludzi. Obecnie można znaleźć lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 6,5%. W takiej sytuacji jeśli wpłaci się na lokatę 10000 złotych to w skali roku można zarobić nawet 650 złotych. Niezwykle cenną cechą lokat jest ich bezpieczeństwo. Ta forma oszczędzania charakteryzuje się bardzo dużym bezpieczeństwem, ponieważ istnieje instytucja, która chroni deponowane środki pieniężne w banku. Tą instytucją jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny i w razie jakichkolwiek problemów ze strony banku, w którym założona jest lokata to właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest skłonny zapewnić bankowi wsparcie w wysokości nawet 100 000 euro. Bardzo duży wpływ na rzeczywistą wartość zysków osiąganych z kwoty odsetkowej pieniędzy usytuowanych na lokacie ma podatek kapitałowy. Wynosi on 19% i pobierany jest bezpośrednio od zysków, które uzyskuje się z tytułu odsetek.

Tym podatkiem zajmuje się bank, w którym zakładane są lokaty bankowe. Oprócz tego na rzeczywisty zysk z lokat duży wpływ ma również inflacja. Lokując środki pieniężne w banku trzeba liczyć się ze zmniejszeniem realnych zysków z oprocentowania. Z tego właśnie względu, kluczową rzeczą przy wyborze lokaty jest przeanalizowanie oprocentowania oraz porównanie go do bieżącej inflacji. Warto pamiętać również o tym, że założenie lokaty nic nie kosztuje, dlatego cieszą się one tak dużą popularnością. Obecnie konkurencja banków także pod względem lokat jest coraz większa. Dla klientów na pewno jest to bardzo dobra informacja, ponieważ dzięki temu mogą liczyć przede wszystkim na znacznie bardziej korzystne i przejrzyste dla nich warunki zakładania i utrzymywania lokat. Poza tym na pewno wybór ich jest znacznie większy, co ułatwia dopasowanie ich do swoich potrzeb pod każdym względem. Dlatego też ich popularność rośnie w bardzo szybkim tempie.

Kategoria: Bez kategorii