Z pewnością wiele osób zetknęło się w swoim życiu ze stwierdzeniem, że osoby zadłużone nie powinny zaciągać zobowiązań finansowych. Jest to prawda, niemniej jednak kredyty konsolidacyjne powstały właśnie z myślą o tych, którzy mają na swoim koncie długi. Polega on bowiem na tym, że łączy się istniejące zadłużenia w jedno – nie uzyskuje się zatem nowych środków, a jedynie modyfikuje się całokształt istniejących już zobowiązań. Jest to bardzo istotne. Co więcej, kredyty konsolidacyjne dają spore możliwości, dlatego też warto zainteresować się tym obszarem tematycznym.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny i dla kogo jest on przeznaczony?
Kredyt konsolidacyjny działa w ten sposób, że bank udzielający nam tego zobowiązania spłaca nasze aktualne długi bankowe. My zaś stajemy się dłużnikami tego kredytodawcy. W ten sposób kilka zadłużeń może zostać połączone w jedno. Tego typu rozwiązania powstały właśnie z myślą o osobach, które spłacają już kilka długów zaciągniętych w bankach. Może to być bardzo praktyczny i wygodny sposób na to, aby zmodyfikować nieco warunki spłaty należności. Ma to istotne znaczenie z perspektywy osób, które z rozmaitych powodów pragną, na przykład, obniżyć wysokość comiesięcznie regulowanych rat.
Co można osiągnąć, korzystając z kredytu konsolidacyjnego?
Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu można w prosty sposób sprawić, że zamiast kilku zróżnicowanych rat będziemy uiszczać należności jeden raz w miesiącu. W ten sposób mamy mniej do zapamiętania, a poza tym nie musimy wykonywać kilku przelewów. Jest to bardzo wygodne od strony organizacyjnej, niemniej jednak czynnik ten sam w sobie nie powinien być decydujący. Głównie w kredytach konsolidacyjnych chodzi o to, że często pozwalają nam one na wydłużenie okresu kredytowania, czy też zmniejszenie wysokości spłacanych rat. Powinniśmy pamiętać o tym, że niejednokrotnie taka operacja wiąże się ze zwiększeniem kosztów całkowitych zobowiązania. Tutaj jednak każdy powinien zastanowić się nad swoimi potrzebami i podjąć świadomą decyzję po analizie całokształtu zobowiązań do konsolidacji oraz ofert dostępnych na rynku w tym zakresie. Nie można tak poważnych wyborów dokonywać w sposób przypadkowy, dlatego niezbędne są konkretne wyliczenia.