Ryzyko w zaciąganiu kredytów gotówkowych

przez | 1 kwietnia, 2022

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego zawsze wiąże się z określonym ryzykiem. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, czy wszystkie znajdujące się w niej zapisy odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Jednak pamiętaj, że nie tylko Ty ponosisz ryzyko. Robi to również bank, który ma kilka sposobów (o niektórych może jeszcze nie wiedziałeś), by to ryzyko zmniejszyć.

Terminowość to podstawa

Przy nieterminowej spłacie poszczególnych rat kredytu gotówkowego, nie tylko narażasz się na dyskomfort utraty płynności finansowej. Również sam bank może zainteresować się Twoimi poczynaniami. Dlatego, jeśli nie spłacisz raty w terminie, może on użyć narzędzi, które zmuszą Cię do terminowego spłacania zobowiązań.

Odsetki karne – te pojawią się w momencie, gdy przekroczysz termin zapłaty konkretnej raty. Nawet jeden dzień opóźnienia, może tu doprowadzić do naliczenia tychże odsetek. Ich wysokość jest znacznie wyższa, niż w przypadku kosztu kredytu. Dlatego, jeśli opóźniasz się ze spłatą poszczególnych rat, koniecznie licz się z większymi wydatkami.

Rejestr dłużników – bank może też użyć wobec Ciebie innego narzędzia, jakim z pewnością jest wpisanie do rejestru dłużników, najczęściej prowadzonego przez BIK. O ile nie wpłynie to raczej na szybszą spłatę Twojego kredytu (jeśli nie masz pieniędzy, to i tak nie oddasz), to o tyle może to utrudnić zaciąganie jakiegokolwiek zobowiązania w przyszłości. Pamiętaj, że z BIK i BIG korzystają również firmy pozabankowe.

Spłacasz kredyt? Bank i tak ryzykuje!

Myślisz, że skoro spłacasz poprzednie zobowiązanie terminowo, to możesz liczyć na kolejne, równoległe kredyty? Jeśli tak uważasz, to jesteś w błędzie. Dlaczego? Ponieważ bank doskonale zdaje sobie sprawę z Twojej sytuacji finansowej. Jeśli już wcześniej zaciągnąłeś kredyt gotówkowy (załóżmy, że spłacasz go terminowo) to z kolejnym kredytem możesz mieć już spory problem. Nawet, jeśli jest to nic nie znaczący i bardzo tani kredyt na święta. Bank uwzględnia, że spłacany przez Ciebie kredyt będzie i tak pochłaniał znaczną część Twoich dochodów i kolejne zobowiązania mogą jeszcze bardziej naruszyć stabilność Twoich finansów.

Zobacz także:  Jak mądrze skorzystać z chwilówki??

Chcesz pieniędzy? Nie szukaj ich wszędzie!

W związku z tym, że bank ponosi pewne ryzyko (pożyczając Tobie pieniądze), nie warto stosować niektórych czynności, które jeszcze bardziej nadwyrężą jego wiarę w Twoje zdolności finansowe. Jednym z takich kroków, po którym możesz nie otrzymać kredytu, jest składanie wniosku o kredyt w wielu różnych bankach. Dlaczego jest to aż tak ważne? Odpowiedź jest prosta – Biuro Informacji Kredytowej skrzętnie archiwizuje wszystkie dane na temat składanych przez Ciebie wniosków kredytowych. Jeśli składasz ich dużo w różnych bankach (w których otrzymujesz odmowy), jesteś uważany jako osoba, która będzie miała spore trudności w spłacie potencjalnego zobowiązania kredytowego. To z kolei jest bardzo dużym utrudnieniem na drodze do uzyskania wymarzonego kredytu, nawet na bardzo ograniczony cel.

Oczywiście bank przy ocenie Twojej zdolności kredytowej nie weźmie do analizy wyłącznie powyższych czynników. Proces oceny zdolności potencjalnego kredytobiorcy do spłaty kredytu jest tak naprawdę bardzo złożony i składa się z wielu spektów, które w niektórych przypadkach są po prostu tajemnicą banku. Niemniej przestrzegając powyższych zasad masz większe szanse na przyznanie kredytu. I co ważne – dzięki nim budujesz swoją dobrą opinię wśród potencjalnych wierzycieli (nie tylko tych związanych z bankami). Ma to duże znaczenie również w przypadku firm pozabankowych, ale to zupełnie inna historia…